Saga o Wiedźminie – dlaczego warto?

ByDaniel

Saga o Wiedźminie – dlaczego warto?

Andrzejowi Sapkowskiemu udało stworzyć się legendę. Kilkanaście lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań, w którym poznaliśmy Geralta z Rivii. Jednak bohater ten nie odgrywał w nim jeszcze głównej roli, a przewijał się tylko w pojedynczych historiach. Mimo tego to właśnie początkowe dwa zbiory opowiadań polecane są jako pierwsze do przeczytania tym osobom, które chciałaby po raz pierwszy sięgnąć po sagę wiedźmińską. Jakim bohaterem jest wiedźmin? I dlaczego stał się fundamentalną figurą nie tylko polskiej, ale i światowej popkultury?

Zacznijmy od Ostatniego życzenia

Ostatnie życzenie to pierwszy zbiór opowiadań wiedźmińskich Andrzeja Sapkowskiego. Te wyróżniają się dużym tempem akcji, zaskakującymi przygodami i narracją, która trzyma w napięciu. Ich głównym założeniem jest stopniowe wprowadzenie w świat wykreowany przez autora. Poznajemy w nim postacie, które pojawią się w późniejszych powieściach z sagi wiedźmińskiej, uczymy się, na jakich zasadach funkcjonuje to uniwersum oraz przyglądamy się bliżej temu, jak pracują i działają wiedźmini.

Pięciotomowa saga

Na całą sagę wiedźmińską składają się dwa zbiory opowiadań (Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia) oraz pięć tomów powieści (Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki i Pani jeziora). Opowiadania do klasyczny wstęp do bardziej skomplikowanej opowieści, jednak te krótkie formy mają już w sobie wszystko to, czym urzekły nas późniejsze teksty Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin to historia nie tylko dla fanów fantasy, ale i dla wszystkich tych, którzy poszukują błyskotliwego pisarstwa.

Czym wyróżnia się saga o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego:

– zróżnicowany świat przedstawiony,

– oparcie uniwersum na wielu nordyckich mitach i legendach,

– autentyczni bohaterowie, którzy wciąż popełniają błędy,

– mrok, brutalność, zło, ale i nadzieja,

– Sapkowski wytyka w swoich książkach przywary ludzkie,

– odniesienia do problemów politycznych i społecznych,

– rasowe fantasy, od którego ciężko się oderwać.

 

 

About the author

Daniel administrator